تبلیغات
اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیکشهر - مطالب جالب و كاربردی در مورد كارآفرینی
 
اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیکشهر
«اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل»
درباره وبلاگ


با توجه به اینكه در نظر است در آینده نزدیك همایشی تحت عنوان توسعه اقتصادی شهرستان های نیكشهر . فنوج و قصرقند در این شهرستان برگزار گردد این وبلاگ جهت ارتباط با مردم طراحی ، و اطلاعات همایش در این وبلاگ به اشتراك گذاشته میشود
شماره تلفن اداره جهت كسب اطلاعات بیشر05465223515

مدیر وبلاگ : محمد كریم قاضی زاده رئیس اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعی نیكشهر-- نویسنده : غلام محمد چاكرزهی

یکی از بزرگترین چالشهای کارآفرینان و شاید مهمترین مانع آنها برای راه‌اندازی کسب‌وکارشان، کمبود منابع مالی برای تامین نیازهای سرمایه‌ای است. این مقاله با فهرست كردن روشهای گوناگون تامین مالی تلاش دارد به معرفی جامعی از این منابع پرداخته و توانمندیها و نارساییهای هر روش را تا حد امکان به طور مشروح معرفی كند. شایان ذکر است که گرچه برخی از منابع تامین مالی که در این مقاله معرفی خواهند شد، تاکنون در ایران رایج نبوده است، اما ذکر آنها می‌تواند چشم‌انداز روشنی را برای استفاده از این ابزارها فراهم سازد و فعالان عرصه‌های مختلف را از ماهیت آنها آگاه سازد.برای دیدن بقیه مطالب بر روی گزینه ادامه مطلب كلیك كنید

درس‌هایی در مورد كارآفرینی

(درس سوم)

 

 

نكاتی برای تفكر بیشتر:

·                                  رها كردن یك موقعیت آرام و از دست دادن آسودگی خاطر دشوار است.

·                                  رضایتمندی پیش از موعد اغلب فرد را از رسیدن به موقعیتهای مناسب بعدی باز میدارد.

·                                  اگر می‌خواهید میزان برنده بودنتان را افزایش دهید لازم است خطر بیشتری بپذیرید.

·                                  بسیاری از كارآفرینان خصوصیات اخلاقی مشتركی دارند.

·                                  اگر می‌خواهید رهبری گروه را بر عهده گیرید باید خصوصیات یك رهبر را هم داشته باشید.

 

 

خود را باور داشته باشید

 

دست از عذر و بهانه آوردن برداشته و خود را باور كنید.

این یك ضرورت است: شما باید موفق شوید.

 

به راستی چه چیزی مردم را از موفق شدن باز می‌دارد؟

 

مطمئناً افراد كمی در دنیا هستند كه از داشتن شغلی عالی، اتومبیلی زیبا، خانه‌ای مجلل و سفر به اماكن دیدنی لذت نبرند.

این افراد بی شك از مشكلی رنج میبرند و به چیزی بیش از تقویت روحیه نیاز دارند. آنها نیازمند كمك تخصصی هستند.

 

بار دیگر می‌پرسیم: چه چیز افراد را از موفقیت و بهره‌مندی از این امكانات بازمی‌دارد؟

شاید به این خاطر است كه عدم موفقیت پوشش مناسبی است.

 

جرج از شغل خود راضی است و همه او را در نقش یك راننده پذیرفته‌اند. بنابراین هیچ كس از او نخواهد پرسید كه چرا خانه‌ای به ارزش  500000 دلار ندارد. شغل او رانندگی است پس این سئوال نادرست خواهد بود.

 

دورا هم از شغل خود راضی و در نقشش پذیرفته شده‌است. پس كسی از او نخواهد پرسید كه چرا تصاویرخود را برای چاپ در اختیار مجلات و روزنامه‌ها نمی‌گذارد. او در شغل فعلی خود راحت است.

 

آنها هر دو از شرایط خود راضی هستند و لزومی به تغییر آن نمی‌بینند. اصلاً چه كسی آنها را وادار به تغییر میكند؟ تغییر مستلزم پذیرفتن خطر، تحمل شرایط دشوار و محرومیت از برخی امكانات است.

 

پیش از آنكه در مورد شروع كار یا ایجاد تغییر در شغلتان فكر كنید بهتر است به این مثال توجه كنید:

برای كم كردن وزن لازم است ماهها رنج و سختی تحمل كنید و به همین خاطر است كه همگان آرزو دارند فرمولی برای كاهش وزن پیدا شود. اما حقیقت اینست كه كاهش وزن مستلزم تحمل گرسنگی و رنج فراوان است. اما براستی چه كسی تحمل رنج را دارد؟ در حالت طبیعی هیچ كس حاضر نیست شرایطی فراهم آورد كه شدیداً عصبی و تندخو شود اما ژریمهای غذایی این تاًثیر را بر جا می‌گذارند و با این حال بسیاری از افراد به این كار مبادرت می‌ورزند.

كاهش وزن و رعایت یك رژیم غذایی مناسب مستلزم داشتن اراده‌ای قویست.

 

با این مثال می‌بینیم كه كاهش وزن بسیار آسان‌تر از سایر تصمیمات مهم زندگی (مثل راه‌اندازی یك كسب و كار جدید) است چراكه با بروز شرایطی متفاوت ممكن است در مورد به خطر انداختن سرمایه‌ای تصمیم بگیرید كه در طول چندین سال بدست ‌آورده‌اید. از سویی همواره ندایی به شما خواهد گفت كه لزومی به پذیرفتن این خطرات وجود ندارد پس می‌توانید پولتان را برای خودتان نگه داشته و از آن برای خرید خانه‌ای زیباتر یا رفتن به مسافرتی ایده‌آل استفاده كرده و یا هزینه دانشگاه‌ را با آن بپردازید. با این پول می توان كارهای بسیاری انجام داد پس چرا موفقیت خود را به خطر اندازید؟

اكثر مردم دلیل قابل قبولی برای حفظ موفقیت خود و دوری از خطرپذیری مطرح می‌سازند مثل: "دوست ندارم خطر كنم." پاسخ قانع كننده‌ای‌ است و سرزنشی هم متوجه آنها نخواهد بود.

 

یكی از دلایلی كه ممكن است برای ارتقای شغلی خود داشته باشید كسب درآمدی است كه در صورت بهبود رتبه كاری‌تان بدست خواهید آورد. اما این كار هم مستلزم حركت و تلاش است و در مواردی هم باید در شیوه زندگی خود تغییرات اساسی ایجاد كنید كه در صورت عدم انجام اینكار باید ترفیع شغلی را فراموش كنید.

 

بهترین راه برای مبارزه با این افكار به چالش كشیدن ذهنتان و اثبات این حقیقت است كه در این دادگاه افكار محافظه‌كارانه‌ محكوم‌اند. می‌توانید این سئوالات را از خود بپرسید:

 

·        مالكان آسمانخراشها چه كسانی هستند؟

·        آثار هنری چه كسانی بر دیوار موزه‌ها نصب شده است؟

·        چه كسانی صاحب میلیونها دلار پول در گردش در تجارت الكترونیك هستند؟

 

شاید این پرسشها شما را وادار كند از اتوبوس پیاده شده و زندگی خود را عوض كنید.

شاید لازم است شغل فعلی‌تان را رها كرده و روش دیگری انتخاب كنید.

 

به گذشته نگاه نكنید، نگاهتان به آینده باشد.

 

خصوصیات یك كارآفرین

 

خصوصیات و استعدادهای خود را با مشخصات فردی كارآفرینان مقایسه كنید:

 

 

·        كارآفرینان بسیار پرانرژی هستند.

كارآفرین كسی است كه برای هر كار اعم از شغل، تحقیق، ورزش ، تفریح و حتی داوطلب شدن برای انجام امور كم اهمیت وقت كافی صرف می‌كند. آنها متكی به خود و پرشور هستند و برای كاری كه بیست ساعت وقت می‌گیرد دقیقاً بیست ساعت زمان می‌گذارند. این گفته را بخاطر داشته باشید: "اگر می‌خواهید كاری انجام شود آنرا به فردی پركار بسپارید." 

 

·        كارآفرینان از انجام كارهای جدید لذت می‌برند.

كارآفرینان همواره بدنبال راههایی برای بهبود كسب و كارشان هستند. این افراد روزهای عمرشان را یكسان نمی‌دانند و برای هر روز برنامه مشخصی دارند. یك كارآفرین می‌داند كه هر روز منحصربفرد است پس شغلی یكنواخت او را راضی نمی‌كند.

 

·        كارآفرینان از كارهای گروهی لذت می‌برند.

اگر بخواهید پولی بدست آورید باید آنرا از كس دیگری بگیرید و برای اینكار لازم است مردم به شما اعتماد كنند. جلب اعتماد افراد در مقدم دانستن‌شان بر خود نهفته است. كارآفرین واقعی "اجتماعی" بوده و همیشه برای یاری دیگران آماده است چراكه معتقد است:"مشتری‌ات را دوست بدار، پول در دست اوست."

 

 

 

·        كارآفرینان به سادگی ناامید نمی‌شوند.

كارآفرین این حقیقت را باور دارد كه موفقیت مستلزم كار سخت است و اگر كسب موفقیت كار ساده‌ای بود هر كس می‌توانست از لحاظ مالی موفق شود، در صورتیكه اینطور نیست. با اینحال ممكن است كارهای بسیاری انجام دهد كه نتایج كمی در برداشته باشد. یك كارآفرین واقعی ممكن است بارها با جواب منفی یا كلمات گستاخانه روبرو شود اما این عوامل مانع فعالیت او نخواهد بود.كارآفرین از شعار فروشندگان بهره می جوید: "برخی كالای تو را می‌خواهند و برخی نه، پس به سراغ نفر بعدی برو. "

 

 

 

·        كارآفرینان حساب شده عمل می‌كنند.

آنها برای هر روز خود یك برنامه مشخص دارند و از كارهای خود فهرستی تهیه می‌كنند چراكه باید ماًموریت خود را به انجام برسانند و براساس هدف مشخص خود عمل كنند. هدفمند بودن در ظاهر آنها نیز مشخص است و می‌توان اعتماد بنفس و موفقیت را در ظاهرشان دید.

 

·        كارآفرینان علاقمند به رهبری كارهای دیگران هستند.

آنها در رهبری و انجام كارها ابتكار عمل را در دست می‌گیرند؛ از این رو همواره می‌دانند به كجا می‌روند و چگونگی نیل به هدف را می‌شناسند.

 

 

 

رومانو: مخترع پیتزای خانگی

كوین رومانو 27 ساله از زمان فارغ‌التحصیلی در یك شركت فروش قطعات كامپیوتری مشغول بكار بوده و اكنون پس از گذشت 9 سال به سمت معاون مدیر شركت رسیده‌است. درآمد او هفته‌ای 700 دلار است كه پس از احتساب كسورات به 485 دلار در هفته می‌رسد. او و هم اتاقی‌اش در آپارتمانی دو اتاق خوابه زندگی می كنند و هفته‌ای دو تا سه بار به تفریح با دوستان خود می‌گذرانند.

 

زندگی كوین در حد متوسط است اما او از این وضعیت راضی نیست و معتقد است شیوه فعلی زندگی‌اش فاقد دید درستی از آینده است. او بسیاری از همكارانش را می‌بیند كه چند سالی از او بزرگتر هستند و تمام عمر خود را صرف كار در شركت كرده‌اند. آنها پیوسته در حال پاسخگویی به مشتریان هستند و پردرآمدترینشان هفته‌ای 850 دلار دریافت میكند كه این مبلغ اضافه كاری، كمیسیون، بن‌های تخفیف را نیز شامل می‌شود. بطور متوسط همسران همه همكاران كوین نیز در خارج از خانه كار می‌كنند و هر یك درآمدی برابر با 400 دلار در هفته دارند. بدیهی است كه تمام این پول صرف هزینه‌های زندگی می‌شود و مخارج نگهداری از فرزندان را هم باید در نظر گرفت. با این حال به نظر شما آیا مبلغی برای پس‌انداز باقی می‌ماند؟

 

خوشبختانه كوین با تمام این مشكلات آشناست و به همین خاطر تحمل وضع موجود برایش دشوار است. او می‌داند كه با ماندن در این شغل پس از 30 یا 40 سال كار و راضی نگه داشتن رؤسای خود، در صورت عدم تغییر خط‌مشی، می تواند از ترفیع شغلی و مزایای مشخصی بهره‌مند شود. با وجود این قادر به تصور شرایط خارج از شركت هم نیست و فرصتهای پیش روی خود را درك نمی‌كند. با اینكه بسیاری از افراد دوست دارند در مقام او باشند كوین از شرایط موجود راضی نیست و در صدد است شرایط بهتری برای آینده فراهم كند.

 

 

 

20 مشخصه بارز یك رهبر

 

1.       تعهد به اصول اخلاقی

2.       تطابق گفتار و كردار

3.       جستجوی برترینها

4.       عدم تأثیرپذیری از تشویق یا انتقادات اطرافیان

5.       حساب شده عمل كردن

6.       بهره‌مندی از تفكر عالی

7.       گوش سپردن به نكات مثبت و مفید

8.       آموختن یافته‌های خود

9.       آزمودن صحیح  یافته‌ها

10.    حركت رو به جلو با صبر و حوصله

11.    رفتار برابر با همگان

12.    در نظر داشتن خط‌مشی اصلی

13.    پذیرفتن مسئولیتها

14.    بدنبال راه‌حلهای ساده بودن

15.    پذیرفتن خطرات

16.    نشان دادن عكس العمل‌های منطقی

17.    در  زمان حال زندگی كردن

18.    سپاسگزار نعمات زندگی بودن

19.    بهبود شرایط زندگی فردی

20.    كمك به دیگران

 

نكته: در صورتیكه هر یك از نكات این درس برایتان جالب بود سعی كنید با پیدا كردن دلیل مهم بودنش ، آن مطلب را به ذهن سپرده و بعدها مورد استفاده قرار دهید.

 

كوین در امور تجاری از تجربه كافی برخوردار است و می‌تواند فروشنده موفقی باشد اما از آنجاییكه به تهیه و توزیع غذا علاقمند است تصمیم به بازكردن یك مغازه پیتزافروشی می‌گیرد.

 

در بخشهای دیگر داستان كوین، پیشرفت كسب و كارش را مشاهده خواهید كرد و خواهید دید كه چطور فروشگاههای زنجیره‌ای را تاًسیس می‌كند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 16 شهریور 1396 05:54 ق.ظ
If some one needs expert view regarding blogging after that i propose him/her to go to see this web site,
Keep up the good job.
چهارشنبه 25 مرداد 1396 01:29 ب.ظ
Hello Dear, are you truly visiting this web site regularly, if so then you will absolutely take fastidious experience.
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:57 ب.ظ
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your site offered us with valuable information to work on. You have
done a formidable job and our whole community will be grateful to you.
دوشنبه 9 مرداد 1396 11:52 ق.ظ
Hello there! I could have sworn I've been to this site
before but after browsing through some of the post I realized it's new to
me. Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking and
checking back often!
دوشنبه 9 مرداد 1396 12:56 ق.ظ
After going over a number of the blog posts on your web site, I really like your
technique of blogging. I saved as a favorite
it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at
my web site too and tell me how you feel.
سه شنبه 9 خرداد 1396 05:25 ق.ظ
بسیار مطلب عالی بود!
ممنونم از وبلاگ خوبتون
شنبه 2 اردیبهشت 1396 11:07 ق.ظ
Truly when someone doesn't understand after that its up to other viewers that they will help,
so here it takes place.
سه شنبه 29 فروردین 1396 08:25 ب.ظ
It is appropriate time to make a few plans for the future and it's time to be happy.
I've read this submit and if I could I desire to suggest you few fascinating issues or
advice. Maybe you could write next articles referring to this
article. I want to learn more issues approximately
it!
سه شنبه 22 فروردین 1396 12:25 ب.ظ
Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading it,
you happen to be a great author.I will always bookmark your blog and will eventually
come back later on. I want to encourage you to ultimately continue your great work, have a nice holiday weekend!
سه شنبه 22 فروردین 1396 05:04 ق.ظ
What's up it's me, I am also visiting this web site on a regular
basis, this website is in fact nice and the people are actually sharing pleasant thoughts.
دوشنبه 21 فروردین 1396 06:35 ق.ظ
Hey there terrific blog! Does running a blog like this take a lot of
work? I have no knowledge of computer programming but
I had been hoping to start my own blog soon.
Anyway, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
I know this is off subject however I simply needed to ask.

Kudos!
جمعه 11 فروردین 1396 07:41 ب.ظ
I would like to thank you for the efforts you have
put in writing this blog. I am hoping to check out the same
high-grade content by you later on as well.
In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website
now ;)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با ما